Joga vám môže zmeniť život.
Začnite už dnes!

mladá žena na jogovej podložke v pozícii psa dole hlavou

Joga je nielen o fyzickom postoji nášho tela, ale aj o postoji nás k samým sebe. Zároveň prináša pochopenie ostatných prostredníctvom pochopenia seba. Je to proces, ktorý prebieha celý život.

Bežný človek môže mať mylný pocit, že joga je nejaký exotický druh cvičenia či filozofie určených pre špecifických ľudí, či pre akési “hadie ženy”. Avšak joga vôbec nie je tak komplikovaná ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Napríklad cviky jogy úspešne využíva fyzioterapia pri odstraňovaní bolesti chrbta a pre zlepšovanie a správne držanie tela.

S pomocou tohto textu sa naučíte všetko, čo o joge potrebujete vedieť:

 • štýly jogy
 • benefity jogy
 • Joga a dýchanie
 • základné jogové pozície
 • ako začať s jogou
 • čo si obliecť na jogu
 • čo si na jogu priniesť a ako sa na cvičenie pripraviť

Čo je to joga?

Samozrejme, že existujú rôzne pohľady na to, čo vlastne joga je. Niektorí si predstavujú istú formu strečingu a cvičení, iní za tým vidia uctievanie hinduistických bohov či náboženstvo. Avšak pojem joga siaha ďaleko do histórie.

Slovo „joga“ Pochádza zo slova „yuj“ v sanskrite, jazyku starej Indie. Znamená to jednotu, integráciu alebo ucelenosť. Je to prístup k zdraviu, pohode a duchovnému rastu, ktorý podporuje harmonickú spoluprácu troch zložiek ľudskej bytosti: tela, mysle a ducha.

Jednoducho povedané, každý jedinec, duša, chce harmonicky spojiť svoj pozemský život s okolím, v ktorom žije, v ktorom existuje.

Joga na podložke aj mimo nej ponúka výhody pre fyzické a duševné zdravie. Cvičenie jogy sa v posledných rokoch stalo veľmi populárnym. Stále viac ľudí sa učí a cvičí jogu, dychové cvičenia či medituje a tým venujú osobitnú pozornosť svojmu duševnému zdraviu. Joga preukázala nielen veľa výhod pre duševné zdravie, ale aj pre fyzické zdravie.

Joga je široký pojem, zahŕňajúci rôzne cesty a smery, ktoré vedú k rovnakému cieľu, a to spoznať seba samého.

Joga je zjednodušene súbor dýchacích a pohybových aktivít, ktoré smerujú najprv k poznaniu svojho tela a následne k poznaniu svojho vnútra. To, ako sa prejavuje naše telo navonok, je odrazom našich fyzických, ale predovšetkým psychických návykov. Ak má človek napríklad sklon poddávať sa svojim povinnostiam a „robí si zo všetkého hlavu“ prejaví sa to na jeho fyzickom postoji a začne mať postoj ťažkej hlavy a zvesených ramien. Joga umožní si tento postoj všimnúť a vedome ho nastaviť. Ľudské telo v stoji má prirodzene hlavu a ramená vystreté, svaly zmeneným postojom ochabujú a prichádza bolesť, ako alarm, že niečo nie je v poriadku. Vtedy joga dokáže byť veľmi nápomocná.

Aké štýly jogy existujú?

Druhy jogy môžu mať rôzne formy. Tie, s ktorými sa môžete často stretnúť:mladá dlhovlasá žena v bielom tričku a čiernych legínach na jogovej podložke v interiéri s rozkročenými nohami, pokrčeným pravým kolenom a zdvihnutou pravou rukou
 1. Hatha joga, jej ásany a dychové cvičenia
 2. Ashtanga joga
 3. Power joga
 4. Vinyasa joga, aj Flow joga
 5. Hot joga, v zahraničí aj bikram joga
 6. Fly joga, aj Aero joga
 7. Kundalini joga
 8. Nahá joga
 9. Hormonálna joga
 10. Tehotenská joga a popôrodná joga
 11. Tvárová joga
 12. Tantra joga
 13. Tao joga

1. Hatha joga, jej ásany a dychové cvičenia

Hatha joga sa všeobecne považuje za základnú formu jogy, predstavuje jednoduchšie cvičenia, sústredí sa na ásany, pránájámu (dychové cvičenia) a meditácie. Zámerom hatha jogy je očistiť organizmus a priviesť telo a dušu do psychickej a fyzickej rovnováhy. Hatha joga je nenáročný druh jogy, ktorý je často dobrou voľbou pre začiatočníkov. Slovo HATHA sa skladá zo slabiky ha – vo význame slnko a slabiky tha – vo význame mesiac. Stredanie týchto dvoch prírodných úkazov a kvalít s nimi spojených (teplo-chlad, svetlo-tma, aktivita-kľud, atď.), ktoré vnímame zvonka, odkazuje na stredanie rovnakých kvalít v nás. Príroda na rozdiel od nás, zabezpečuje plynulé stredanie toku týchto kvalít automaticky. Náš automat je ovplyvnený rôznymi externými faktormi, ktoré vplývajú na našu myseľ a tá na naše telo. Aby sme sa vrátili k prirodzenému rytmu slnka a mesiaca potrebujeme sa dostať do stavu, kedy externé faktory evidujeme, ale nerušia náš vnútorný tok. Hatha joga je pomalé tempo na seba nadväzujúcich asán, ktoré umožňuje vnímanie a precítenie svojho momentálneho fyzického a s ním neoddeliteľne spojeného psychického stavu.

2. Ashtanga joga

Ashtanga joga sa radí skôr k dynamickejším štýlom jogy. Môžete sa pri nej zapotiť, no nie tak, ako pri Hot joge. Cvičitelia ashtanga jogy kladú dôraz najmä na dokonalú meditáciu a na prácu s energiami, ktoré sa nazývajú prány. Pozície sú o niečo náročnejšie, takže sa táto joga hodí skôr pre pokročilých.

3. Power joga

Power joga je novší druh jogy a od iných štýlov sa líši najmä tým, že rôzne pozície sa necvičia v stanovenom poradí. Inštruktor jogy zväčša tvorí pre každú hodinu jogy rozdielne zostavy. Power joga je svižná, rýchla, takže predstavuje skvelý spôsob, ako dostať telo do pohybu.

4. Vinyasa / flow joga

Vinyasa alebo aj flow joga sa zameriava najmä na synchronizáciu dychu s pohybom a je to jedna z najdynamickejších foriem jogy.

5. Hot joga / Bikram joga

Ak máte radi teplo, tak je hot joga práve pre vás. Tento typ jogy sa praktizuje v miestnosti, kde je teplota okolo 42 stupňov a vlhkosť vzduchu asi 40%. Cvičenie hot a bikram jogy, taktiež pomáha spáliť viac kalórií a zvýšiť výdrž. Nezabudnite si teda pribaliť uterák a dostatok vody.

6. Aero / fly joga

Aero alebo aj fly joga je pomerne nová. Zahŕňa tradičné jogové pózy s cvičeniami v zavesených plachtách, ktoré visia zo stropu. Hojdacia sieť sa používa, ako podporná opora v pózach a pomáha ľahšie vykonávať obrátené pózy, ako sú napríklad stojky.

7. Kundalini joga

Tento štýl jogy pochádza z tantra jogy. Súčasťou cvičenia sú ásany, dychové cvičenia, „spievanie“ a meditácie. Cieľom je prebudenie energie v spodku chrbtice a jej posuvanie vyššie po chrbtici cez všetkých sedem čakier.

8. Nahá joga

Nahá joga je alternatívnou formou jogy. Je o sebaprijatí a individuálnom raste a pre niekoho ďalší spôsob, ako pomôcť podporiť pozitivitu k vlastnému telu. Tým, že sa cvičí v úplnej nahote, môže vnímať cvičiaci väčšie prepojenie s vlastným telom, s každým pohybom – pretože môže naživo sledovať zapojenie svalov a pohyby tela. Vďaka tomu môže viac rozvíjať lásku k svojmu telu a k jeho funkčnosti. Niekto môže takúto jógu považovať za minimálne trochu zvrátenú sexuálnu úchylku, avšak najdôležitejší je zámer, s akým čokoľvek robíme, takže ako sa vraví – podľa seba súdim teba. Štýl výučby sa bude líšiť v závislosti od učiteľa. K tejto lekcii jogy si určite prineste vlastnú podložku na jogu a uterák. Miestnosť je často tlmená, aby vám bolo pohodlnejšie. A spravidla existujú pravidlá týkajúce sa dotýkania sa ostatných a nevhodných komentárov.

9. Hormonálna joga

Obľúbeným typom jogy je hormonálna joga. Nie je výhradne iba ženskou záležitosťou, práve naopak. Zostavy cvikov sú premyslene zostavené a účinné. Tieto zostavy sú 3 a sú určené ženám v menopauze, mužom v andropauze a diabetikom. Pravidelným cvičením hormonálnej jogy sa môže hladina hormónov vracať do rovnováhy, zvyšuje sa hladina estrogénu, stimulácia ovulácie, zníženie únavy a zlepšenie látkovej a energetickej výmeny. Hormonálna joga je pre všetky ženy po 35. roku života, pretože vtedy začína hladina estrogénu klesať. Hormonálna joga pomáha taktiež pri menštruačných bolestiach. Hormonálnu jogu môžu vyskúšať aj muži, pretože zvyšuje libido, aj kvalitu spermií. Cviky preťahujú skrátené svaly a posilňujú iné ochabnuté partie. Hormonálna joga môže pomôcť aj diabetikom tým, že eliminuje dôsledky stresu, obnovuje vitalitu, harmonizuje hormonálny systém a pomáha udržiavať hladinu krvného cukru v norme.

10. Tehotenská joga a popôrodná joga

tehotná žena s odhaleným bruškom v čiernych legínach a športovej podprsenke v štúdiu pred zrkadlom s pravý chodidlom opretým o vnútorné stehno ľavej nohy, dlané spojené do modlitbyVedeli ste, že jogu môžete začať cvičiť aj v čase tehotenstva? Obdobie od počatia po pôrod je veľmi špecifickým obdobím v živote ženy, preto je pre toto obdobie potrebný aj špecifický prístup v joge. Kurz tehotenskej jogy umožní žene veľmi zrozumiteľným a postupným spôsobom pochopiť význam a správne prevedenie jednotlivých ásan/pozícií a praktikovať ich aj mimo lekcií jogy. Gravid joga vedie k upokojeniu a relaxácii, ktoré sa bude budúcim mamičkám učíte hodiť. S Gravid jogou je vhodné začať až v druhom trimestri, v prvom trimestri by s ňou mali začínať len ženy, ktoré sú zvyknuté na šport. Rovnako v období po pôrode, keď sa mamička naplno koncentruje na dieťatko, je veľmi dôležité, aby si vytvorila aj priestor pre seba a regeneráciu vlastných síl. Preto u nás umožňujeme cvičenie popôrodnej jogy spolu s bábätkami.

11. Tvárová joga

Tvárová joga slúži na precvičovanie tvárového svalstva. Niekedy bývajú cviky sprevádzané aj masážou. Opakovaným cvičením si môžete spevniť jemné tvárové svalstvo, zvýšiť krvnú cirkuláciu v tvári či nadobudnúť zdravý a žiarivý vzhľad

12. Tantra joga

Tantrické princípy sú staré viac než 5000 rokov. Majú svoj pôvod v Indii. Zahŕňajú umenie, vedu, výskum atómov, zvuky, astronómiu, astrológiu, posvätné texty a spevy. Podľa tantry je všetko božským vyjadrením,  teda všetko je posvätné: stromy, kamene, jedlo, more, telo, zvieratá, dotyk i sexualita. Sexualita je zároveň kreatívnou a najmocnejšou energiou. Podporuje človeka v ľahkosti, láske a raste. Pôvod slova Tantra je v sanskrite a znamená sieť. Svet je sieťou malých častíc, ktoré sú navzájom prepletené ako vlákna tkaniny. Každý z nás je vláknom, ktoré sa prostredníctvom komunikácie spája s ostatnými vláknami. Žiadne vlákno neexistuje samostatne. Všetko je súčasťou tej istej tkaniny (siete), tej istej reality. Tantra joga je systém asán zoradený na podporu expanzie a rastu vlastnej kreatívnej energie. Ak je človek zaťažený stresom, na začiatku tantra joga odbúrava dôsledky stresu a postupne sa telo stáva nádobou, ktorá sa napĺňa príjemnou a uvoľnenou energiou. Trvanie jednej lekcie je v rozpätí 1,5 – 3 hodín. Spájanie tantra jogy s rituálmi rozhovoru, tanca, masáže a ostatných umení tantry napomáha k zlepšeniu vzťahu so sebou samým a tým k zlepšeniu partnerských vzťahov.

13. Tao joga

Jednoduché techniky dostupné pre každého zahŕňajúce vizualizáciu, zvukové a fyzicky nenáročné cvičenia, ktoré sa robia v sede na stoličke alebo na zemi, v ľahu alebo v stoji. Prínosom precvičovania týchto techník dochádza k uvoľneniu, prípadne prevencii stresu a rôznych chorôb a tým hromadeniu zdravej a vitálnej energie podporujúcej pozitívne životné voľby a naplnený život. Techniky vychádzajú z 5000-8000 rokov starej čínskej filozofie a medicíny, v ktorej sú rovnováha a harmónia považované za nevyhnutné pre zdravie. Tao vníma telo ako celok. Akékoľvek zranenie alebo stres v jednej časti tela je zároveň oslabením celého systému tela. Tao technikami nastavujeme rovnováhu postupným zvyšovaním vnímania ako prúdi energia v tele a jej nasmerovaním na potrebné miesta. Tao joga si nevyžaduje žiadnu predchádzajúcu prípravu, ani špeciálne danosti a je vhodná pre všetky vekové kategórie.

Poznáte týchto 9 benefitov cvičenia jogy?

dve ženy sediate na jogových podložkách v štúdiu s ľavou nohou pokrčenou v kolene a preloženou cez pravú a chrbtom otočným dozaduJoga je dnes stále obľúbenejšia po celom svete a to z dobrého dôvodu: ponúka veľa výhod. Väčšina ľudí si okamžite predstaví zlepšenie flexibility a rovnováhy, ale výhod je omnoho viac. Dôsledné cvičenie jogy môže zvýšiť svalovú hmotu a kardiovaskulárne aj dýchacie funkcie. Môže znížiť stres, úzkosť, chronické bolesti a depresie a zlepšiť kvalitu spánku a celkovú pohodu. Pozrime sa podrobnejšie na výhody jogy pre zlepšenie vášho duševného zdravia.

1. Joga môže znížiť stres

V dnešnej dobe sa stretávame so stresom, takmer na každodennom poriadku. Hľadanie spôsobov, ako ho zvládnuť a znížiť, je veľmi dôležité. Joga ovplyvňuje naše hladiny serotonínu, ktoré pomáhajú vyrovnať našu náladu a zbavuje nás napätia. Vďaka tomu sa začnete lepšie cítiť vo vlastnom tele, čím si zvýšite sebavedomie, kreativitu, pocit šťastia a radosti zo života. Dýchanie cez rôzne pózy pomáha vyčistiť myseľ. Hlboká koncentrácia aktivuje imunitný systém a keď sa dostanete do stresovej situácie, telo na neho reaguje menej intenzívne.

2. Joga môže pomôcť pri zvládaní úzkosti

Najmä vďaka zameraniu sa na dychovú prácu je joga efektívnym prostriedkom na to, aby sa človek stal viac prítomným a mal zároveň určitú kontrolu nad svojou úzkosťou. Pozitívne účinky jogy boli preukázané aj v boji s post-traumatickou stresovou poruchou.

3. Joga pomáha zvyšovať mobilitu a pomáha pri bolestiach chrbta

Praktizovanie jogy má pozitívny vplyv na všetky dôležité funkcie tela. Joga čistí vaše telo, dodáva silu, pružnosť, flexibilitu a spomaľuje starnutie. S pribúdajúcim vekom máme tendenciu strácať pohyblivosť kĺbov a svalov. Flexibilita v joge pomáha predchádzať tomuto poklesu a udržuje nás v mladosti. Cvičením sa posilňujú svaly, zlepšuje sa pohyblivosť kĺbov a napomáha lepšiemu držaniu tela. Joga obzvlášť pomáha ľuďom, ktorí trpia bolesťami chrbta.

4. Joga môže zvyšovať pružnosť a rovnováhu tela a mysle.

Spojenie mysle a tela v joge pomáha rozvíjať fyzickú rovnováhu a umožňuje nám naladiť sa na naše emočné potreby a ctiť si ich. Joga je jedným z najlepších spôsobov, ako upokojiť narušenú myseľ a priviesť nás na miesto mieru.

5. Joga môže pomáhať zlepšovať naše vzťahy

Vedeli ste, že joga môže dokonca pomôcť zlepšiť váš vzťah s manželom, rodičmi, priateľmi a blízkymi? Keď je vaša myseľ uvoľnená, šťastná a spokojná, môžete byť lepšími, vnímavejšími, prítomnejšími pre ostatných ako aj na vaše vlastné správanie a na to, ako ovplyvňuje vaše okolie. Joga a meditácia pomáhajú udržiavať šťastný a pozitívny stav mysle a tieto účinky sa rozširujú na vašu schopnosť počúvať, byť pozorní a mať súcit s ostatnými.

6. Joga zlepšuje spánok

Nekvalitný spánok nie je pre naše celkové zdravie prospešný a spája sa s mnohými chorobami, ako je napríklad obezita, depresia, vysoký krvný tlak a podobne. Zaradenie jogy do vášho denného rozvrhu vám pomôže dosiahnuť aj lepší spánok.

7. Joga zlepšuje dýchanie

Joga nás učí aj správne dýchať. Už len niekoľko minút kontrolovaného dychu hlboko upokojuje myšlienky, okysličuje telo a vracia do tela rovnováhu. Existuje niekoľko druhov techník dýchania a kým sa nachádzame v určitej jogovej pozícii, zameriavame svoju pozornosť práve na dych.

8. Joga pomáha srdcu

Joga dokonca môže pomôcť zlepšiť zdravie vášho srdca a redukovať viacero rizikových faktorov, ktoré vedú k chorobám srdca. Šance na zdravšie srdce sú ešte vyššie v kombinácii so zdravým životným štýlom.

9. Joga je vhodná pre každého.

Bez ohľadu na vek, váhu, pohlavie či náboženstvo je joga vhodná pre každého. Joge sa môžu venovať deti, seniori dokonca aj ženy v tehotenstve. Keďže existuje veľa druhov jogy, každý si môže nájsť tú “svoju”. Niekedy naozaj stačí praktizovať jogu len 10 minút denne, aby ste zaznamenali neskutočne zmeny.

Joga a dýchanie

Dýchacie techniky sú nevyhnutnou súčasťou jogy – nielenže vám pri cvičení jogy pomôžu sústrediť sa, ale tiež môžu pomôcť znížiť stres, uvoľniť celý nervový systém a upokojiť myseľ. Dýchacie techniky sa tiež využívajú pri meditácií.

Tu je niekoľko typov dýchacích techník, ktoré môžu byť súčasťou hodiny jogy:

Dýchanie bruchom

Toto je najbežnejšia dýchacia technika, ktorú nájdete v základnej joge. Hovorí sa mu tiež bránicové alebo brušné dýchanie. Pomáha všeobecne podporovať zdravé a efektívne dýchanie.

 • Pri nádychu nafúknite brucho.
 • S výdychom sa snažte vyprázdniť z brucha čo najviac vzduchu.

Intervalové alebo prerušované dýchanie

Pri tomto type dýchania sa počas nádychu alebo výdychu alebo pri obidvoch spôsoboch zastaví a zadrží dych. Je to spôsob, ako sa začať učiť ovládať svoj dych.

 • Poriadne sa nadýchnite.
 • Uvoľnite jednu tretinu dychu.
 • pauza
 • Uvoľnite ďalšiu tretinu dychu.
 • pauza
 • Vydýchnite zvyšok dychu.
 • Opakujte.

Alternatívne dýchanie nosnou dierkou

Táto technika je považovaná za účinnú pri vyrovnávaní nervového systému a je vhodné vyskúšať ju aj pred meditáciou.

 • Držte jednu nosnú dierku zatvorenú a nadýchnite sa cez druhu otvorenú nosnú dierku.
 • Výdychnite otvorenou nosnou dierkou.
 • Teraz zablokujte otvorenú nosnú dierku, pričom uvoľnite zatvorenú nosnú dierku.
 • Nadýchnite sa cez otvorenú nosnú dierku a vydýchnite.
 • Opakujte niekoľkokrát.

5 jogových pozícií, ktoré potrebujete vedieť

Stavebnými kameňmi jogy sú pózy. Toto je dobré sa naučiť, ak si chcete vytvoriť pravidelný jogový tréning. Pomaly prechádzajte každou pózou a nezabudnite pri cvičení dýchať. Po akejkoľvek póze, ktorú považujete za náročnú sa zastavte a začnite odznova, keď sa dýchanie vráti do normálu. Cieľom je udržať každú pózu na niekoľko pomalých nádychov, kým sa presuniete k ďalšej.

1. Pozícia kobry (Bhujangasana)

Ľahnite si na brucho, dlane položte vedľa tela v úrovni pliec alebo hlavy. Zaprite sa a s nádychom dvihnite prednú časť tela do výšky natiahnutých lakťov, v prípade potreby si posuňte dlane dopredu. Táto póza ohýbajúca chrbát môže pomôcť posilniť chrbtové svaly, zvýšiť flexibilitu chrbtice, natiahnuť hrudník, plecia aj brucho.

2. Pozícia nadol hľadiaceho psa (Adho Mukha Svanasana)

Z pozície kobry môžete prejsť do pozíciu psa, s výdychom zdvihnete panvu hore, čo najviac natiahnete nohy v kolenách, päty tlačíte k zemi, prehnete sa v chrbte a brucho tlačíte čo najviac k stehnám. Pes smerujúci nadol posilňuje ruky, plecia a chrbát, zatiaľ čo napína lýtka a klenby vašich nôh. Môže tiež pomôcť zmierniť bolesti chrbta.

žena kľačiaca na ružovej jogovej podložke s čelom a dlaňami vystretých rúk opretým o podložku3. Pozícia dieťaťa (Balasana)

Dajte sa na štyri, nohy a kolená prisuňte k sebe a následne si sadnite. Ruky zostávajú predpažené na zemi. Čelo smeruje nadol, pre väčšie pohodlie ho môžete položiť aj na vankúš alebo deku. V pozícii zotrvajte toľko, koľko si bude vaše telo žiadať. Póza dieťaťa je skutočne dôležitá, pretože je to pozícia, ktorú zaujmete, kedykoľvek si potrebujete na hodine jogy oddýchnuť. Ak sa niekedy budete cítiť unavení, nemusíte čakať, kým vás tréner vyzve k prestávke. Len sa posuňte do pozície dieťaťa a pripojte sa k triede, keď budete pripravení. Tato póza poskytuje jemné natiahnutie chrbta, bokov, stehien a členkov.

4. Bojovník II ( Virabhadrasana II )

Postavte sa pevne na zem s rukami pripaženými k telu. Pravú nohu dajte dopredu, pokrčte koleno v pravom uhle, druhé chodidlo vzadu by malo byt v rovine predného chodidla so špičkou smerujúcou mierne nabok. Následne rozpažte obe ruky s dlaňami nadol a vyťahujte ich do diaľky. Potom nohy vymeňte. Pozícia bojovník otvára stehná, bedrá a vnútorné svaly.

5. Pozícia Krava a mačka (Chakravakasana)

Dajte sa na štyri, pričom trup s rukami aj nohami by mal tvoriť 90-stupňový uhol. Prsty rozložte a spojte ich pevne so zemou. Keď sa nadýchnete, ohnite chrbát smerom nadol a pohľad upierajte nahor. Druhá pozícia, mačka, spočíva v tom, že pri výdychu ohnete chrbát, ale smerom nahor a pohľad upriamite nadol. Sekvenciu opakujte niekoľkokrát za sebou. Pohyb chrbtice sem a tam prebúdza a zahrieva chrbát a zlepšuje uvedomenie si vlastného tela. Pozícia krava-mačka môže byť veľmi dôležitou pozíciou, ktorú si osvojíte pri začatí jogy, najmä ak vás bolí chrbát.

Ako začať s jogou - Joga pre začiatočníkov

Ak ste v oblasti jogy úplne nový, pravdepodobne budete mať na začiatku veľa otázok o tom, akou jogou začať, čo si obliecť, čo si vziať so sebou na hodinu a ako sa pripraviť. Tu je niekoľko tipov, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako začnete s jogou.

Inštruktori jogy – Online vs. Štúdio

Všeobecne možno povedať, že ak s jogou práve začínate, najlepšie je začať s cvičením v štúdiu zameranom na výučbu jogy. Inštruktori vám tak môžu poskytnúť spätnú väzbu ako aj ukázať správe cvičenie alebo návrhy úprav pre rôzne pózy, čo pri online cvičení pravdepodobne nebudete mať. Často stačí nepatrná úprava pózy a môžete cítiť úplne iné, intenzívnejšie zapojenie svalov, šliach a celkovo efektivitu cvičenia.

Štúdiové kurzy sú samozrejme o niečo nákladnejšie, avšak na začiatku sa určite oplatí zainvestovať. A okrem toho, to robíte iba pre seba a pre svoje zdravie. Joga pre začiatočníkov je jednoducho najideálnejšia osobne s niekým skúseným – pretože je lepšie hneď od začiatku sa naučiť potrebné pohyby a techniky správne.

Ak nemáte vo svojej blízkosti štúdio jogy alebo ak vám hodiny kurzu nevyhovujú, aj online kurzy sú prijateľným riešením. Hlavná vec, ktorú si treba pamätať, je vyhľadávať videá a kurzy vytvorené certifikovanými inštruktormi jogy určené pre začiatočníkov.

Čo si obliecť na jogu

Na cvičenia jogy noste hlavne pohodlné oblečenie, ktoré nebude obmedzovať váš pohyb, ako napríklad voľný odev a šperky.

 • Topánky na jogu

Joga sa najčastejšie cvičí naboso. Ak sa necítite príjemne, noste ponožky, špeciálne ponožky na jogu majú na spodnej časti protišmykové úchytky, ktoré „zachytia“ podložku a zabránia kĺzaniu nôh

 • Nohavice na jogu

Existuje veľa rôznych štýlov nohavíc na jogu, ale pred prvou hodinou hneď nemusíte kúpiť špeciálny pár nohavíc. Hodia sa akékoľvek pohodlné nohavice alebo šortky, len sa vyhnite nohaviciam, ktoré sa moc úzke, alebo džínsom. Po niekoľkých lekciách sa môžete rozhodnúť, či potrebujete nohavice, ktoré sú kratšie, dlhšie, voľnejšie alebo majú vyšší pás.

 • Topy

Veľké vrecovité tričká alebo voľné košele nie sú celkom vhodné, pretože sa vám zosunú zakaždým, keď sa zohnete, alebo sa budete veľa ohýbať. Obľúbené sú topy bez rukávov, pretože umožňujú voľný pohyb pre ruky a ramená.

Ružový vankúšik s výšivkou lotosového kvetu položeny na ružovom uteráku a podložke, ružový relaxačný valec a ružový blok

Čo si na jogu priniesť

Joga v podstate nevyžaduje veľa vybavenia a väčšina štúdií bude mať všetko, čo potrebujete. Jediné, čo si musíte so sebou vziať na prvú lekciu, uterák, vhodné oblečenie, fľašu s vodou, dobrú náladu a otvorenú myseľ.

Ak však máte potrebu kúpiť si niekoľko vlastných „rekvizít“, môžete si zadovážiť bloky, prikrývky alebo popruhy, ktoré pomáhajú pri naťahovaní a držaní tela.

Ako sa pripraviť na cvičenie jogy

Krása jogy spočíva v tom, že vyžaduje len veľmi málo, a to vaše telo. Príprava je jednoduchá, ale ak ste začiatočník, vždy je dobré ísť na hodinu o trochu skôr, aby ste sa mohli prispôsobiť prostrediu a predstavili sa inštruktorovi.

 • Zoznámte sa s pózami priateľskými k začiatočníkom

Všetky rôzne pózy môžu byť pri prvom cvičení jogy trochu ohromujúce. Pózy si nemusíte vopred nacvičovať, ale môžete si prečítať ich mená a pozrite sa na ich obrázky, aby ste získali predstavu o tom, čo budete od tela žiadať.

skupina žien na jových podložkách v pokľaku, pravou nohou pokrčenou vpred s ropaženými rukami

 • Vyvarujte sa ťažkým jedlám pred hodinou

Pred jogou nejedzte ťažké jedlo. Keď sa začnete hýbať, môže vám začať byť zle, ak máte príliš plný žalúdok. Ľahké občerstvenie si môžete dať hodinu alebo dve pred hodinou jogy.

 • Zahrejte sa

Ak ste náhodou na vyučovaní skoro, je to ideálny čas na výber miesta v miestnosti. Byť v strede alebo mierne vzadu v miestnosti je vynikajúci spôsob, ako sledovať, ako sa ostatní pohybujú. Môžete sa tak pri cvičení inšpirovať a pomáhať si pozorovaním druhých.

Tipy pre začiatočníkov

 • Neporovnávajte sa s ostatnými.
 • Netlačte sa cez bolesť, akonáhle vám póza nebude príjemná, prestaňte.
 • Cvičte sebalásku, buďte otvorení, snažte sa nesúdiť samých seba, počúvajte svoje telo a počúvajte aj svoje myšlienky.
 • Buďte trpezliví.
 • Pýtajte sa vždy, keď niečomu nerozumiete.

Pamätajte, že vaša prax je osobná. Nie je kam sa ponáhľať, aby ste sa dostali do nejakej konkrétnej pózy. Počúvajte svoje telo a rešpektujte, čo vám hovorí o tom, ako cvičiť.

Vaše cvičenie jogy môže mať zásadné pozitívne účinky na vaše telo, myseľ a život. Nie je to len fyzické cvičenie, ale prax, ktorá prehĺbi vaše chápanie života, ak to samozrejme dovolíte.

Mgr. Margaréta Házel
medzinárodne certifikovaná inštruktorka jogy