paddle-5477683 1920

Naučiť sa zlyhať

je jedna z najdôležitejších lekcií v živote. Dlho som to nechápala. V každom procese učenia nevyhnutne zlyhávame, pretože tým sa učíme. Malé dieťa veľa krát spadne, kým začne samo chodiť, napriek tomu nad tým nepremýšľa, pretože je zvedavé a chce si chytiť do ruky to, za čím musí prísť.  Keď sa učíme cudzí jazyk a nastane čas, žeby sme ho mohli použiť, radšej sa neozveme, pretože sa bojíme, že nám nebudú rozumieť. Keď chceme vyjadriť svoj názor, radšej nič nepovieme, pretože by sa nám mohli vysmiať alebo nás dokonca potrestať. Chceli by sme cestovať, ale bojíme sa lietania, tak radšej nenavštívme tie ďaleké krajiny, o ktorých snívame. Chceme začať cvičiť, ale radšej zistíme, že máme kopec ďalších povinností, kvôli ktorým nám nezostáva čas, energia. Poznáte to? Prečo sa my dospelí a dnes žiaľ častokrát aj deti vyhýbame „predpokladanému“ zlyhaniu a v dôsledku toho radosti zo života? 

„Pretože zlyhanie je spojené s bolesťou.“

Niektorí z nás sú citlivejší na fyzický dotyk a tým aj fyzickú bolesť a možno preto máme tendenciu vyhýbať sa výzvam spojených  s telom. Iní sú citlivejší na emocionálnu bolesť spojenú so širokým spektrom emócií ako je strach z ublíženia, výsmechu, neprijatia, z hodnotenia, poníženia, atď. . A niektorí z nás patríme do obidvoch kategórií. Čo je dôležité naučiť sa si pripustiť?

„Zlyhanie je jediná možnosť a je to v poriadku, pretože zlyhanie sa nerovná ja.“

Predminulé leto ma začal priťahovať paddle board. Pred letnou dovolenkou som si v duchu povedala, že by som ho chcela vyskúšať, no zároveň som mala strach. Nuž a čo sa nestalo. V hoteli, v ktorom sme boli s manželom ubytovaní boli paddle boardy na prenájom na hotelovej pláži. Jednoznačne som mala šancu si svoje želanie splniť, bol tam však strach. Ako sa to prejavilo? Prvý deň som si povedala, že sa ešte potrebujem aklimatizovať, oddýchnuť si, logické nie? Druhý deň som si povedala, že mám pred sebou ešte dosť dní, nemusím hneď všetko naraz. No a na tretí deň,  keď som sa rozhodla, že konečne nastal ten deň, kedy by som to mohla vyskúšať a oslovila som inštruktora, ten mi úprimne povedal, že keď som to ešte nikdy neskúšala, nie je úplne najvhodnejší deň, pretože sú veľké vlny. Môj strach začal ovplyvňovať vonkajšie okolnosti. Neveríte, že máme takú silu?

Nechcem tým povedať, že som ovplyvnila morské vlny. Chcem tým povedať, že prekážky na mojej ceste k paddle boardu sa začali javiť, ako čoraz väčšie. Spoznávate to vo Vašom živote? Až nakoniec na štvrtý deň, kedy počasie vyzeralo byť super, ale chcelo sa mi pospať si na izbe, a skutočne to k tomu smerovalo, zrazu som sa predsa rozhodla ísť na pláž a skúsiť to. Môj manžel zostal spať. A ja som bola taká šťastná, že som sama vyšla na more a hodinu som dokázala stráviť na paddle boarde. Vďaka joge som si vytvorila úžasný systém padania na dosku na zadok, takže som nemusela padať do vody a namáhavo z nej vyliezať. Tento rok som si to však dovolila na detských vodných preliezkach a veru už som cítila svaly, ktoré tak bežne nepoužívam. Každopádne obidve z týchto udalostí mi umožnili zažiť obrovskú radosť z prekonania sa. A čo som tým vlastne definovala ako „sa“? Predsa strach. Strach zo zlyhania. Prečo sa tak často identifikujeme so svojimi emóciami, bez toho, aby sme si to uvedomili a aké situácie nám to do života prináša? No predsa vždy tie, aby sme to mohli uvidieť a prekonať to. Nie je to úžasné?

Keď sa naučíme vnímať zlyhanie ako odrazový mostík a výzvu pre rozvinutie našich skrytých schopností, staneme sa odvážnymi a nezastaviteľnými. 

Z hľadiska čínskej medicíny je obdobie jesene o odvahe. Keď nám chýba odvaha na prekonanie nejakej výzvy, naše pľúca a hrubé črevo sú zahlienené (my pokašliavame) a tým zraniteľnejšie a náchylnejšie podľahnutiu najrôznejším vírusom. Jeseň je zároveň prirodzeným prechodom od príjemného a na život jednoduchšieho obdobia leta do tvrdšieho a na odolnosť náročnejšieho obdobia zimy. Vďaka štyrom ročným obdobiam máme priestor na budovanie odolnosti a imunity. Preto je toto obdobie vhodné na rôzne detoxikácie čriev a pestovanie odvahy tam, kde sme doteraz váhali ju prejaviť. Náš život je jednoducho založený na presne fungujúcom systéme. Iba niektorí z nás si myslia, že ten systém nefunguje a chcú ho ovplyvňovať zásahmi do externého prostredia. Naozaj múdri sú však tí, ktorí pochopili, že začať treba u seba a pre seba. A vtedy sa nám celý svet obráti v ústrety na pomoc. Chcete radšej neveriť alebo to skúsiť a dať tomu a hlavne sebe šancu?

Na odvážnu jeseň.

Margaréta Házel

Comments are closed.